אימונים לנשים , יש דבר כזה ?

גברים ונשים ואימון גופני, ישנם מיתוס שטוענים ש….אז מה, אז ישנם….😉

נתחיל באגדה, כאשר בא אלכסנדר מוקדון לכבוש את קַרְטִיגְנָה שבאפריקה, ברחו כל הגברים והתחבאו בחורים ובנקיקי סלעים. ותצאנה הנשים ותאמרנה לו: אם תהרגנו, יאמר כל אדם: "הידעת את הגדולות שעשה אלכסנדר מוקדון? הוא התגבר על נשים ויהרגן! – ואם אנחנו נתגבר עליך, יאמרו כולם "נשים הרגוהו!" אין טוב לך, כי אם תעזבנו לנפשנו. אלכסנדר עזב את המקום, אך לפני לכתו, הוא כתב על שערי העיר: "בַּעַר מאדם הייתי עד בואי אל המקום הזה ואלמד חכמה מנשים!"

אז לא רק שאתן יפות יותר, אתן גם חכמות יותר, ולכן אתן מבינות שהצורך והדרך שלכן להתאמן מעט שונה.

בין גברים לנשים יש הבדלים אנטומיים, אך האם זה בהכרח נכון שהיכולת לייצר כוח או שהיכולת לספק אנרגיה היא נמוכה יותר אצל נשים ?

המבנה האנטומי של הנשים קצת שונה. הגוף הנשי מעט קטן יותר, מכאן שגם האיבריים הפנימיים כמו הלב והריאות מעט קטנים יותר. אגב, גם המוח, אבל אתן פשוט מנצלות אותו טוב יותר….האסטרוגן מעניק לנשים כתפיים צרות ואגן רחב ( הכנה ללידה ), בעוד הטסטוסטרון מצמיח גברים לגובה ולרוחב.

וגם… מסת השומן בקרב נשים גבוהה יותר, וזאת עקב צרכים פיזיולוגיים של האישה המחייבים אחוז שומן גבוה יותר. לדוגמה 22% לגבר זה גבוה, לאישה זה תקין.

בנוסף, אצל הנשים מסת השריר מעט נמוכה יותר, ומכאן שגם הכוח שהשריר מייצר מעט קטן יותר.

ומכאן התפתח "המודל האידאלי" דרכו הגבר והאישה יעסקו בפעילות גופנית. נשים מרבות להשתתף במגוון חוגים אירוביים, חוגי חיטוב ועיצוב, פילאטיס וכדומה. גברים מרבים יותר לעסוק בפיתוח כוח ופעילות אירובית עצימה.

אז זהו….שלא כך זה צריך להיות, ואכן בשנים האחרונות מזהים שינוי מגמה לשני הכיוונים. נשים רבות מסגלות לעצמן אימוני כוח ואירובי עצימים.

אנו בהחלט ממליצים על פעילות גופנית שווה לנשים וגברים, כמובן בהתייחס לפרמטרים כמו גיל, משקל, יכולות בסיסיות וכדומה.

כאשר מדובר על פעילות אירובית עצימות האימון יכולה להיות זהה.

כאשר מדובר על אימון כוח בד"כ המטרות יהיו שונות, ולכן חשוב מאד להתאים את התוכנית, המכשירים, את מנח העבודה, ההתנגדות, מספר החזרות והקצב. להתאים ו….לזכור אותם או פשוט לתת למערכת לזכור ולהתאים הכול, ולא לשכוח שמה שנכון ומתאים לי סביר שלא מתאים למישהי אחרת.

זאת בדיוק הדרך שלנו.      

TOTAL-E   – אימון כושר חכם .