הליכה או ריצה ? באמת יש הבדלים ?

אני שומע לא מעט זמזומים והתלחשויות שלרוץ נחשב להצלחה, והליכה היא כישלון.

וואלה ?! אז אני לא שם. ראשית כל אחד עושה מה שמתאים ונוח לו. שנית, ומניסיון, למי שאיננו מקצוען או סופר חובבן ( ומסתובבים לא מעט כאלו ), זה מאד בסדר לשלב ריצה והליכה. ממש בסדר. ולא רק שזה בסדר, יש שאומרים שזה אפילו נכון יותר. מי שהולך לאט מעלה לאט את המהירות ורץ קצת, ומי שבעיקר רץ בעצימות גבוהה מתרגל מנוחה והתאוששות לרגליים בהליכה. בשתי הדרכים נמנעות פציעות מיותרות.

לשאלת השאלות, כי תכלס זה שמעניין, איפה שורפים יותר קלוריות ( ואין קשר לסופגניות וחנוכה ). בתיכון למדו אותנו בשיעורי פיזיקה ש…עבודה = כוח * דרך. מסקנה מהגדרה זו, היא שרק כאשר כוח פועל על גוף, וגורם לו לתנועה בכיוון בו מופעל הכוח, מתבצעת עבודה. זה אומר שההוצאה האנרגטית שלנו בהליכה ובריצה זהה ? אז זהו, שלא. הריצה מתבצעת במהירות גבוה יותר מהליכה, מה שמצריך הגוף להשקיע יותר אנרגיה כדי לשמור על המהירות.

בנוסף, בריצה, רוב הזמן, הרגליים באוויר, מה שמחייב אותנו להשקיע כוח בלהישאר יציבים וניצבים לקרקע.

יש עוד מספר פרמטרים הגורמים להבדלים, אך זה כבר יבלבל.

באופן כללי, אם נניח שהליכה מתבצעת במהירות ממוצעת של 5 קמ"ש, וריצה במהירות ממוצעת של 10 קמ"ש, אז ההבדלים ביניהם יהיו בערך : 0.7 קלוריות לק"ג לק"מ בהליכה, מול 1 קלוריה לק"ג בהליכה.

דוגמה : אדם השוקל 80 ק"ג, ועובר 10 ק"מ בריצה ישרוף בערך 800 קק"ל, ובהליכה סביבות 560 קק"ל.

אבל, שימו לב, 10 ק"מ בריצה בזמן הם קצרים יותר מ 10 ק"מ הליכה, ובהם שורפים בערך 40% יותר. אם נרוץ את אותו הזמן שנלך 10 ק"מ נשרוף בערך פי…3 !

מבולבלים, לא נורא. הרוב ככה.

העיקר שתמשיכו לרוץ, ללכת או לשלב.

תעשו את אימון הכושר חכם. בדרך של TOTAL-E, אימון כושר אישי חכם.